Chevrolet Sportcoupe. Bigblock / 400 Aut. Luft. PS. PB Continental kit, Mkt fin –58
Välkomna till Oscarssons Bil AB i Mellerud. Ett utav de äldsta bolagen i Sverige som handlar med gamla klassiska bilar, högsta kreditvärdighet – 44 år i branschen!
Chevrolet Impala Sportcoupe 1958 i ett lite moderniserat utförande!
En riktig karamell, i detta fallet vänder sig folk om när man kommer glidande, en bil som sticker ut! Mycket attraktiv & populär bilmodell som är lackerad i den fina kulören Coy Corall & med vitt tak och färgmatchande inredning! Utrustad med bl a en välljudande Big Block 454 med 400 låda. 4-vägs Luftfjädring. Kromade 17? Barzetta America fälgar med 235-45-17 däck. Servostyrning. Servobromsar. Bromskivor. Continental Kit. Tröskellister. Handtagskrom. Dubbla ytterspeglar. Retrostereo, Svensksåld. Renoverad 2008. drivlina, Ramlyft. Lackerad i delar på en nedslipadplåtren kaross. Inredning. Krom o s v….mycket arbete och pengar investerat i den här! Den ligger oerhört bra till om man ställer ut den och folket får rösta, den saken är klar! Bilen är mycket fin i karossen och ger ett riktigt fint intryck!
Oscarssons Bil AB etablerades 1981 utav Jan Oscarsson, och drivs fortfarande ca 44 år senare utav Jan och hans broder Thomas Oscarsson med personal, vi har sålt ca 16.000 fordon sedan starten och har högsta kreditvärdighet, så ni kan med förtroende vända er till oss när ni ska göra affär!
VI KÖPER-BYTER-SÄLJER, FINANSIERAR SÄLJER DIN BIL ÅT DIG OM SÅ ÖNSKAS!
Vårt fokus ligger numera på riktigt fina USA övriga entusiastbilar från 1950-1970 som är våran passion, hobby arbete!
Men vi jobbar även med nyare transportbilar personbilar!
Välkomna till oss i Mellerud som är beläget vid Vänern, mitt emellan Karlstad Göteborg!
www.oscarssonsbil.se
Detaljer
| Märke | Chevrolet |
|---|---|
| Årsmodell | 1958 |
| Miltal | Ej angivet |
| Bilen finns i | Sverige |
| Besiktigad i Sverige | Ja |
Säljare
- Oscarssons Bilhandel (Företag)
- Mellerud, Sverige
- Telefon:
- E-post:









